Jak vybírat alu kola

Nevíte jak vybrat alu kola? Budou nové elektrony pasovat na Váš vůz? V několika řádcích se Vám pokusíme objasnit pár důležitých kritérií pro správný výběr...

Jak vybírat alu kola

 

Jak vybírat alu kola

 
Nevíte jak vybírat alu kola? Budou nové elektrony pasovat na Vaše vozidlo? V několika řádcích se Vám pokusíme objasnit pár důležitých kritérií pro správný výběr.
 
Při výběru alu kol není důležitý jen design, ale i další podstatné parametry na které je třeba myslet. Před tím, než s výběrem začnete, určitě najděte zaprášený velký technický průkaz ve kterém se dozvíte po jakých kolech se můžete poohlížet.
 
Co vlastně údaje jako středový otvor, rozteč šroubů a průměr znamenají? Lité kolo
 
Šíře alu kol
tento údaj udává šířku alu kola v palcích. 1 palec = 2,54 cm.
 
Průměr alu kola
- stejně jako u šířky je tento údaj udávaný v palcích (1 palec = 2,54 cm).
 
ET
označuje zális disku v mm. Například údaj ET 6 udává zális 6 mm. Jednoduše řečeno čím větší je hodnota ET, tím více je kolo schováno, a naopak.
 
Rozteč šroubů u alu kol
tento údaj je udáván v mm a záleží na konkrétním typu vozu nebo výrobci. Standardně se alu kola vyrábí s čtyřmi, pěti nebo šesti otvory pro upevnění alu kola k náboji.
 
Středový otvor u alu kol
stejně jako rozteč šroubů je tento údaj uváděn v milimetrech. Jedná se údaj, který udává průměr středového otvoru.
 
 

A jak tedy vybírat ty správné elektrony pro Váš vůz?

Krok 1 – výběr průměru alu kola
standarní rozměry alu kol se pohybují v rozmezí 14 – 22 palců. Všeobecně platí, že čím větší kolo, tím vyšší cena a s tím samozřejmě spojené nové, většinou nízkoprofilové, pneumatiky u kterých cena nezaostává. Pasují na Vaše auto spíš 17ti palcová nebo 18ti palcová kola? Vyzkoušejte náš konfigurátor a budete mít jasno.
 
Krok 2 – výběr vhodných parametrů ET, rozteče a středového otvoru
jak jsme zmiňovali výše, důležité parametry pro výběr alu kol jsou ET, rozteč a středový otvor. I teď přichází čas na velký technický průkaz, kde se tyto parametry dozvíte.
 
Krok 3 – výběr toho správného designu alu kola
tak tento krok už je čistě na Vás. Jestli budou Vaše nové elektrony černé, stříbrné nebo bílé už Vám neporadíme.
 
Tip: Usnadnili jsme Vám výběr, nepřemýšlejte nad hodnotami ET, rozteč atd. Jednoduše zadejte do našeho konfigurátoru značku, typ a motorizaci Vašeho vozu a my Vám nabídneme vhodná alu kola pro Váš vůz.
A pokud jste fajnšmekr a vybral si kola, která nejsou uvedena v TP, neváhejte nás kontaktovat, vystavíme Vám typový list pro zápis nových rozměrů do technické průkazu.
 
Partnerem této stránky jsou internetové obchody pneu-kvalitne.cz a  pneu-kvalitne.sk. Kvalitní zimní pneuelektrony a autobaterie za nejnižší ceny.
letní pneu